Master Fitness Viktväst Slim, Viktväst -8%
Master Fitness

Master Fitness Viktväst Slim, Viktväst

549 kr 599 kr

Säljs hos Träningsmaskiner SE · Frakt 79 kr · ✓ I lager

Se aktuellt pris →

Klicket öppnar butiken i ny flik. Traningsportalen.se får provision om du köper. Påverkar aldrig priset du betalar.

Varumärke: Master Fitness
Kategori: Styrketräning
EAN: 7340219010173

Produktinformation om Master Fitness Viktväst Slim, Viktväst

Beskrivningen bygger på butikens produktuppgifter. Uppgifterna är inte resultat från ett eget produkttest. Kontrollera aktuell märkning, variant och villkor hos butiken.

Ta din träning till nästa nivå med Master Fitness viktväst Slim. Denna smidiga och ergonomiska viktväst är fylld med järnsand för jämn viktfördelning och maximal komfort under rörelse. Tillverkad i högkvalitativ Lycra som ger god elasticitet och följsamhet, samtidigt som materialet är vattentåligt för att klara svett och utomhuspass. Den slimmade designen gör att västen sitter nära kroppen utan att begränsa din rörlighet, perfekt för löpning, crossfit eller styrketräning. På baksidan finns en praktisk meshficka för nödvändig förvaring av små tillbehör som nycklar eller kort. Med justerbar passform och slitstarka sömmar är detta ett utmärkt val för dig som vill öka intensiteten i din träning på ett säkert och bekvämt sätt. Master Fitness Slim viktväst kombinerar funktion, kvalitet och stil – ett måste för seriösa träningsentusiaster.

Produktfakta

EAN enligt butiken
7340219010173
Butikens artikelnummer
517162

Uppgifterna kommer från Träningsmaskiner SE.

Kontrollera även butikens produktbeskrivning för fler uppgifter om mått, material och vad som ingår innan du väljer.

Jämför vikter, passform och vad som ingår

Utgå från övningarna och utrustningen du redan har. En skivstång måste passa viktskivornas håldiameter, och en bänk eller ställning behöver passa både övningen och det tillgängliga utrymmet. Jämför alltid samma antal delar och samma vikt när du bedömer priset.

  • Se om priset gäller en enda hantel, ett par eller ett helt set. Kontrollera om angiven vikt gäller per del eller totalt.
  • Matcha håldiameter och stångens hylsor. Kontrollera längd, lås och tillverkarens belastningsgränser innan du kombinerar delar.
  • För bänkar och ställningar: jämför inställningar och angiven totalbelastning enligt tillverkaren, inklusive hur användarens vikt räknas.
  • För band och justerbara vikter: kontrollera motståndsintervall och hur byte av vikt sker. Samma färg på ett band betyder inte samma motstånd hos olika märken.
Jämför sortimentet i kategorin

Jämför med andra produkter

Urvalet visar produkter i samma kategori med närliggande listade priser. Det är en prisjämförelse, inte ett test eller ett kvalitetsbetyg. Frakt kan tillkomma.

Jämförelse inom sortimentet
ProduktListat prisButik
Master Fitness Viktväst Slim, Viktväst549,00 krTräningsmaskiner SE
Master Fitness Viktväst 5 kg, Viktvästar549,00 krTräningsmaskiner SE
Titan LIFE Weight Vest, Viktväst599,00 krTräningsmaskiner SE
Master Fitness Viktpaket BC Edition (10 kg)459,00 krTräningsmaskiner SE